Чи можна у ТОВ начислити заробітну плату директору та менеджеру, що працюють на 0,5 ставки (у них є основне місце роботи на повну ставку на іншому підприємстві), залишити посадові оклади, що складають 3300 грн та 3200 грн - повна ставка і 0,5 ставки це буде 1650 грн та 1600 грн? Як нарахувати ЄСВ?

Дотримання мінімальних держгарантій з оплати праці

Роботодавець зобов’язаний щомісяця виплачувати працівнику із повним робочим днем заробітну плату у мінімальному розмірі (у 2017 році  - 3200 грн), яка може складатися з окладу, систематичних премій, інших постійних доплат (окрім доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат).

Це передбачено новою статтею 3-1 Закону про оплату праці. І виконувати її потрібно буде як  юрособам, так і на фізособам - роботодавцям. 

 Таке правило не буде працювати у випадках укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником в повному обсязі місячної/годинної норми праці!

У цих випадках мінімальна заробітна плата виплачуватиметься пропорційно виконаній нормі праці. Це прямо виходить із норм ч. 2 ст. 56 КЗпП, ч. 5 ст. 3-1 Закону про оплату праці.

Тобто, якщо працівники були у відпустках чи на лікарняних, або на підприємстві був простій не за виною працівника,  або він є зовнішнім сумісником, а також у випадку встановлення неповного робочого часу, - правило нарахування зарплати не нижче мінімальної не працюватиме. А буде працювати правило нарахування зарплати на рівні мінімальної зарплати пропорційно відпрацьованому часу.

Наприклад, якщо у працівника ставка 0,5, то аби підприємство дотримувалося мінімальних держгарантій із виплати заробітної плати не нижче мінімальної, то таке підприємство має нарахувати такому працівнику зарплату не менш як 1600 грн (3200 грн х 0,5). Згідно з умовами питання підприємство дотримуються законодавства про працю, адже в обох випадках нараховує зарплату в розмірі не меншому ніж 1600 грн працівникам, що працюють за ставкою 0,5.

ЄСВ

Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону №2464 у разi якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розмiру мiнiмальної зарплати, встановленої законом на мiсяць, за який отримано дохiд, сума ЄСВ розраховується як добуток розмiру мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який отримано дохiд (прибуток), та ставки ЄСВ у розмірі 22%. 

Водночас при нарахуваннi заробiтної плати (доходiв) фiзичним особам з джерел не за основним мiсцем роботи ставка ЄСВ у розмірі 22% застосовується до визначеної бази нарахування незалежно вiд її розмiру.

Таким чином, доплату ЄСВ до мінімалки на зарплату (доходи) сумісників підприємство не проводить в 2017 році, так само як і раніше.

Крім цього, варто зауважити, що тут ми вже зазначали, що прем’єр-міністр застерігає роботодавців від зловживань, наприклад, щодо оформлення працівника на півставки, неповний робочий день й говорить про відповідальність роботодавця при виявленні розбіжностей у тому, що людина працює повний робочий день, а оформлена як на неповний.

Нагадаємо, згідно з оновленою нормою ст. 265 КЗпП юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві - у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Джерело:«Дебет-Кредит»