Institute of Certified Accounting and Auditing Professionals
Громадська спiлка "Iнститут сертифiкованих професiоналiв облiку й аудиту"

Історія заснування

Історія створення ICAAP: від ідеї до реалізації                     

21 квітня 2002 року група аудиторів та викладачів з України за сприяння Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) та за організаційної підтримки Академії Сприяння Освіті (AED) прибула до Единбургу для стажування за програмою «Стратегічна технічна підтримка діяльності викладачів (START)». Стажування проводилося на базі Інституту присяжних бухгалтерів Шотландії (The Institute of Chartered Accountants of Scotland – ICAS, веб-сайт www.icas.com).

В перший день перебування, 22 квітня 2002 року, Единбург зустрів нас весняним теплом та сонцем. В ICAS привітними посмішками нас зустріли наставники-викладачі Бернард Кук  (Bernard Cooke), Ендрю Добсон (Andrew Dobson) та Том Вайт (Tom Whyte).

Навчальна програма двотижневого практикуму з аудиту була змістовною та насиченою. Вперше ми отримали нагоду отримати практичні знання з аудиту від фахівців з сорокарічним досвідом бухгалтерської та аудиторської роботи. Викладання було на найвищому міжнародному рівні, організація навчального процесу була чудова.

Окрім навчання в аудиторіях ICAS, ми відвідали деякі аудиторські фірми та побували на відомих підприємствах Единбургу. Також була надана можливість поспілкуватися зі студентами, присяжними бухгалтерами та керівництвом ICAS. Ми були вражені бібліотекою ICAS – такого обсягу літератури, періодичних видань з усього світу з питань аудиту більшості із нас ще не доводилося бачити. Додатково до програми стажування організатори нашого перебування в Единбурзі запропонували досить цікаву програму екскурсій та відвідувань історичних місць Единбургу та його околиць.

Ми залишали Единбург 4 травня 2002 року з незабутніми враженнями про це надзвичайне місто, про Шотландію, про ICAS, з новими знаннями з Міжнародних стандартів аудиту та з практики аудиту. Ми були вражені щирістю та відкритістю всіх, хто займався організацією та опікувався нашим перебуванням в Единбурзі, особливо наших наставників-викладачів. Здавалося, вони хотіли за неповні два тижні передати нам всі свої знання, набуті за десятиліття. Ми поверталися до Києва з натхненням на нові звершення в аудиті, з бажанням поділитися знаннями та досвідом зі своїми колегами в Україні. Кожен з нас в глибині душі сподівався неодмінно ще раз повернутися до Единбургу. Саме тоді народилася мрія про створення і в Україні професійної організації, подібної до ICAS.

З часу нашої поїздки до Шотландії промайнуло чимало років. Ці роки були дуже важливими для розвитку аудиторської діяльності в Україні. З другої половини 2002 року в Україні почала діяти нова дворівнева система сертифікації аудиторів. В 2003 році Аудиторською палатою України (АПУ) в якості національних стандартів аудиту були запроваджені Міжнародні стандарти аудиту. Також з 2003 року, насамперед за участі аудиторів та викладачів, які пройшли стажування в ICAS, АПУ було розпочато постійне удосконалення професійних знань аудиторів. З 2009 року були розпочаті зовнішні перевірки систем контролю якості аудиторських послуг, створених суб’єктами аудиторської діяльності. Значні зміни останніми роками відбуваються також в сфері бухгалтерського обліку та підготовки фінансової звітності. Зокрема, з 2012 року для значної частини підприємств в Україні законодавчими актами запроваджено обов’язкове застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності.

Сьогодні, як ніколи, актуальними питаннями щодо розвитку бухгалтерського обліку й аудиту стали питання, пов’язані з євроінтеграційними намірами України. Формування фінансової звітності українських підприємств, проведення аудиту фінансової звітності повинні ґрунтуватися на міжнародних стандартах з врахуванням найкращої міжнародної практики з цих питань. За прикладами такої кращої міжнародної практики доцільно звернутися до провідних міжнародних професійних організацій бухгалтерів та аудиторів, серед яких провідне місце належить саме ICAS.