Громадська спілка
«Інститут сертифікованих професіоналів
обліку й аудиту»
Україна, 01135, м. Київ, вул. Дмитрівська, буд. 71, оф. 214
office@icaap.org.ua тел.044-228-08-64, тел./факс 044-482-39-06
Інформаційне повідомлення
від 23 березня 2023 р.
Членам Громадської спілки «Інститут сертифікованих
професіоналів обліку й аудиту» (ICAAP)
Шановні члени ICAAP!
Від імені Громадської спілки «Інститут сертифікованих професіоналів обліку й аудиту» (ICAAP, Спілка) та від себе особисто висловлюю Вам глибоку повагу та захоплююся Вашою стійкістю, мужністю та наполегливістю.
У цей складний час боротьби українського народу з російським агресором всі Ви демонструєте відданість своєму професійному обов’язку і на перекір всім негараздам забезпечуєте високий рівень знань та компетентності.
Пройшло трішки більше року, а точніше це було 06 січня 2022 року, як я звертався до Вас з інформаційним повідомленням, в якому йшла мова про наші чудові професійні плани на 2022 рік. Але 24 лютого 2022 року віроломний агресор втрутився у мрії та плани всіх українців з метою нас знищити. Проте, ми продовжуємо жити, творити, мріяти, перемагати...
Покликання кожного із нас – діяти на економічному фронті. Тому ми не будемо покладати рук і, не дивлячись на складності військового часу, будемо продовжувати діяти в царині обліку й аудиту.
В 2023 році перед нами стоять нові виклики і нам потрібно підкорити нові професійні вершини.
В кінці 2022 року, під ялинку, ми отримали цілий букет нових та переглянутих міжнародних стандартів, а саме МСА 220 (переглянутий), 315 (переглянутий в 2019 році), 540 (переглянутий), а також МСУЯ 1 та 2 і на додачу МССП 4400 (переглянутий). За 2023 рік ми повинні встигнути їх впровадити в професійну практику.
З 1 січня 2023 року набули чинності «… зміни до деяких законів України щодо удосконалення правових засад провадження аудиторської діяльності в Україні» (№ 2597-IX від 20 вересня 2022 року). Зазначені зміни «камня на камні» не залишили від Закону № 2258-VIII від 21 грудня 2017 року, з яким ми «жили» 5 років. За новими правилами уже в липні ми повинні звітувати про результати 3-х річного періоду безперервного професійного навчання та подати звіти про діяльність наших аудиторських фірм.
Рада АПУ уже визначилася із скликанням в червні 2023 року (дата може змінитися) чергового «звітно-перевиборного» з’їзду аудиторів України.
Від потрясінь війни оговтується великий і середній бізнес, що потребує проведення аудитів. Сподіваюсь, що саме зараз значна частина наших колег працюють «в полі» - виконують завдання з обов’язкового аудиту.
І багато ще інших, можливо навіть неочікуваних справ і подій чекають нас з Вами в 2023 році. Наведене вище свідчить про необхідність мобілізувати нам свої сили та ресурси і братися до справ.
Проте, завдяки чого, в складних умовах війни, ми можемо віднайти сили та досягти успіхів у нашій професійній діяльності? Багато років поспіль я не стомлююся повторювати, що запорука наших успіхів не в самоізоляції, а в об’єднанні зусиль, у нашій згуртованості у складі ICAAP. Тільки так, через нашу професійну співпрацю у нас є ще шанс зберегти бізнес кожного члена ICAAP в умовах конкурентної боротьби з великими аудиторськими фірмами.
Як інтегратор спільних зусиль своїх членів, реалізуючи свої статутні цілі, ICAAP планує в 2023 році:
1.1 Як Ви знаєте, для забезпечення безперервного професійного навчання членів ICAAP у 2018 році Спілка заснувала ТОВ «Академія професійного розвитку ICAAP» (Академія ICAAP). В жовтні 2020 року Академія ICAAPбула включена до переліку юридичних осіб, які мають право проводити освітні заходи відповідно до Порядку безперервного професійного навчання аудиторів (Порядок).
В 2023 році ми плануємо розробити та оновити програми, за якими будуть проводитись освітні заходи. Насамперед, буде розроблена програма із вивчення вимог МСА 315 (переглянутий в 2019 році), «Ідентифікація та оцінювання ризиків суттєвого викривлення». Також будуть запропоновані програми, в яких будуть розглядатися питання аудиту облікових оцінок згідно МСА 540 (переглянутий) та питання практичного застосування аудиторської вибірки згідно МСА 530.
Проте, головна увага нами буде приділена адаптації і перекладу програм та матеріалів постійного професійного розвитку (CPD) ICAEW (Інститут присяжних бухгалтерів Англії та Уельсу). В першу чергу, ми плануємо здійснити переклад програм, що стосуються систем управління якістю: МСА 220, МСУЯ 1 та МСУЯ 2. Реалізація такого амбітного плану на сьогодні є можливою, оскільки наша Спілка (ICAAP) є партнером з навчання ICAEW (див. далі).
Графік проведення вказаних вище освітніх заходів буде згодом розміщений нами на сайті ICAAP та повідомлений кожному члену ICAAP особисто.
1.2 Згідно п.5 розділу ІІ Порядку до інших заходів з безперервного професійного навчання відноситься:
«успішне складання аудитором будь-якого окремого іспиту під час отримання кваліфікації або диплома (сертифіката), що підтверджується відповідним документом професійних організацій, сертифікат (диплом) яких свідчить про високий рівень відповідних знань, перелік яких затверджує Рада нагляду за аудиторською діяльністю Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю».
До складу професійних організацій, мова про які йде у наведеному вище абзаці, відноситься також і ICAEW. Завдяки того, що ICAAP є партнером з навчання ICAEW, в 2020 році ми розпочали проведення тренінгів за Програмою ICAEW з вивчення МСФЗ та оцінювання знань, за результатами успішного завершення яких наші члени та зацікавлені аудитори і бухгалтери мають можливість отримати Сертифікат ICAEW з МСФЗ – сертифікат міжнародного рівня, який визнано більше ніж в 100 країнах світу.
В Україні проведено уже 4 іспити за Програмою ICAEW (останній відбувся 15 грудня 2022 року). Значна кількість наших членів вже мають в своєму портфелі цей чудовий сертифікат. Пропонуємо всім членам ICAAP, а також бухгалтерам Ваших клієнтів долучитися до вивчення МСФЗ за Програмою ICAEW та отримати міжнародний сертифікат з МСФЗ. Наголошуємо, що отримання цього сертифікату еквівалентно проходженню безперервного професійного навчання аудиторів у обсязі 40 годин за рік.
Початок чергового тренінгу з вивчення МСФЗ з метою підготовки до іспиту за Програмою ICAEW в місті Києві заплановано на 15 квітня 2023 року. Більш детальну інформацію з цього питання Ви може отримати на нашому веб-сайті http://icaap.org.ua/ та слідкуйте за нашими інформаційними повідомленнями.
2. Як Вам відомо, Мінфіном ще 29.08.2019 був затверджений Порядок проведення перевірок з контролю якості аудиторських послуг (далі – Порядок з перевірок). Згідно цього Порядку з перевірок Рада нагляду за аудиторською діяльністю затвердила Рекомендації щодо проведення перевірок з контролю якості аудиторських послуг (рішення від 30 серпня 2019 року № 5/7/13) та Типові форми документів, пов’язаних з проведенням перевірок з контролю якості аудиторських послуг (рішення від 30 серпня 2019 року № 6/7/13), зокрема, Інформаційну анкету суб’єкта аудиторської діяльності (далі – Інформаційна анкета).
Як свідчить досвід проведення зовнішніх перевірок з контролю якості, більшість аудиторських фірм потребують допомоги при підготовці до зазначених перевірок і така допомогу Вашій аудиторській фірмі може бути надана ICAAP.
На нашу думку, найбільш дієвою допомога може бути надана у вигляді моніторингу системи контролю якості аудиторських послуг Вашої аудиторської фірми. ICAAP має у своєму складі висококваліфікованих фахівців, які на високому професійному рівні допоможуть Вам з цього питання. Уже кілька відомих аудиторських фірм, в тому числі наших дійсних членів, з нашою допомогою успішно пройшли зовнішню перевірку з контролю якості.
Важливо розпочати моніторинг системи контролю якості завчасно – не пізніше ніж за півроку до початку зовнішньої перевірки з контролю якості. Найкращий результат досягається, коли моніторинг проводиться з певною періодичністю (не рідше раз на рік) на регулярній основі.
Моніторинг системи контролю якості – це трудомісткий та тривалий процес, який потребує участі професіоналів високого рівня. Тому така послуг є платною. Але гарна новина в тому, що для аудиторських фірм – дійсних членів ICAAP буде надаватися значна знижка у розмірі 20% вартості такої послуги. Тому не зволікайте! Звертайтесь до ICAAP. Розпочнімо моніторинг системи контролю якості Вашої аудиторської фірми завчасно.
3. Серед зазначених вище статутних цілей ICAAP найбільш пріоритетною для нас є розвиток міжнародного співробітництва.Аудит як організована професійна діяльність зародилася і сформувалася у Великобританії. Саме в цій країні виникли перші професійні організації присяжних бухгалтерів, які за Королівською хартією отримали повноваження регуляторів аудиторської діяльності. Одним із перших серед цих професійних організацій був і залишається на сьогодні – ICAEW (Інститут присяжних бухгалтерів Англії та Уельсу). Накопичений практичний досвід в сфері обліку й аудиту ICAEW є безцінним та невичерпним. І у нас, членів ICAAP, зараз є унікальна можливість через партнерство з навчання долучитися до цього досвіду. Та зробити це можливо лише шляхом об’єднання інтелектуальних та матеріальних ресурсів наших членів. Тільки об’єднавши свої зусилля у складі ICAAP ми зможемо досягати успіхів у нашій професійної діяльності через отримання міжнародного досвіду.
Рада Спілки працює також над розвитком інших напрямків діяльності ICAAP, які будуть цікаві та потрібні для наших членів. Нам цікава Ваша думка щодо пріоритетних напрямків, на якими Рада Спілки повинна працювати в першу чергу. Тож надсилайте свої пропозиції та думки на електронну адресу office@icaap.org.ua.
Звертайтесь до нашої Спілки за телефонами:
+38-067-336-3672,
+38-050-417-4176,
та слідкуйте за повідомленнями на нашому веб-сайті http://icaap.org.ua/.
З повагою,
Президент ICAAP О. А. Кузуб