Institute of Certified Accounting and Auditing Professionals
Громадська спiлка "Iнститут сертифiкованих професiоналiв облiку й аудиту"

Який порядок виправлення помилки за минулий рік?

Підприємство здійснює виправлення помилок за 2016 та 2017 рік. За результатами виправлення донараховано податок на прибуток за 2016 рік, а за 2017 рік – зменшено. Як відобразити такі виправлення у податковій та фінансовій звітності? Як розраховується штраф та пеня?

Зважаючи на те, що фінзвітність складається на підставі показників бухобліку, то при виправленні показників такої звітності необхідно спиратися на порядок виправлення помилки в бухобліку.

За п. 4, 5 П(С)БО 6 виправлення помилок здійснюється так:

  1. виправлення помилок,  допущених при  складанні  фінзвітів  у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого  прибутку  на  початок  звітного  року,  якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого   прибутку (непокритого збитку);
  2. виправлення   помилок,   які   відносяться  до  попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінзвітності.

Таким чином, на 1 січня звітного року (зокрема, в даному випадку - це буде 2018 рік) підприємство складає бухгалтерську довідку із коригуванням показника на рахунку 44 та відповідного рахунку, показники якого призвели до необхідності коригування.

При цьому, подання уточнюючої форми фінансової звітності не передбачено, наслідки виправлення станом на 1 січня відображаються в балансі за той звітний період, у якому помилка була знайдена і виправлена.

Декларація з податку на прибуток

Оскільки виправлення помилок призводить до змін у показниках декларації на прибуток, то, відповідно, виникає необхідність внесення виправлень і до податкової звітності. Наразі є два шляхи для цього за п. 50.1 ПКУ: 

  1. виправити помилки шляхом подання уточнюючого розрахунку до декларації (тобто, самої декларації з поміткою «Уточнююча» щодо її форми);
  2. виправити помилки у поточній декларації за той звітний період, коли вони були знайдені (шляхом складання додатку ВП до такої декларації. 

При цьому, зважаючи на те, що фінансова звітність є невід’ємною частиною декларації, то при поданні уточнюючої декларації податківці наполягають, що повинна бути подана виправлена фінансова звітність. 

Штраф

Розмір штрафу залежить від того, яким чином здійснюється внесення змін до податкової звітності:

  1. у разі виправлення помилок шляхом уточнюючого розрахунку штраф складає 3% від суми недоплати.
    Зверніть увагу, що сума штрафу при цьому сплачується до подання такого уточнюючого розрахунку;
  2. якщо виправлення помилки відбувається у декларації за звітний період шляхом заповнення додатку ВП, штраф складає 5% від суми недоплати із відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.

Тобто уточнення показників за 2017 рік (згідно з якими відбувається зменшення показників до оподаткування) не призведе до штрафних наслідків. А ось у разі донарахування суми податку за 2016 платник податку сплачує штраф у розмірі 3 або 5% в залежності від способу виправлення помилки.

Пеня

Детально порядок нарахування пені розглядався тут. Зокрема, строк подання декларації про прибуток за 2016 рік було встановлено 1 березня 2017 року. Відповідно сума податкового зобов’язання повинна була бути сплачена не пізніше 10 березня 2017 року. Відповідно пеня на суму донарахування нараховується з 90 дня за днем граничної дати сплати такого зобов’язання і закінчується датою, коли таке податкове зобов’язання було сплачено.

Автор: Горбовцов Станіслав
Джерело «Дебет-Кредит»