Institute of Certified Accounting and Auditing Professionals
Громадська спiлка "Iнститут сертифiкованих професiоналiв облiку й аудиту"

Строк реєстрації податкових накладних в ЄРПН — 1095 днів

Підприємство оплатило за товари 22.08.2018 року, але контрагент не склав та не зареєстрував ПН. Як діяти в такій ситуації і чи є щодо такої ПН строки давності?

З 03.12.2017 р. завдяки змінам, внесеним до ПКУ, було:

  1. ліквідовано строкові обмеження для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН. Нагадаємо, що до цього для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування було відведено 365 к.дн. Після запровадження законопроекту платники можуть реєструвати в ЄРПН усі податкові накладні/розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року. Головне — аби загальна сума ПДВ не перевищувала реєстраційної суми, обчисленої відповідно до пп. 200 - 1.3 ПКУ;
  2. подовжено строк для визнання (декларування) податкового кредиту за зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування від 365 к.дн. до 1095 к.дн. (зміни до пп. 198.6 ПКУ).

Мінфін у листі від 31.01.2018 р. №11310-09-10/2681  надав роз'яснення щодо строку  реєстрації ПН та РК з 03.12.2017 року. У листі наголошено, що знято обмеження (365 календарних днів) для можливості реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених починаючи з 1 липня 2015 року. ПН та РК, з дати складання яких ще не минуло 1095 к.д, можна зареєструвати в ЄРПН.

Позицію ДФС щодо включення таких ПН до складу ПК розміщено в «ЗІР» (підкатегорія 101.13): «Платник податку має право віднести до податкового кредиту суми ПДВ на підставі податкової накладної, яку не було своєчасно включено до складу податкового кредиту, та з дати складання якої не минуло 1095 календарних днів, у складі податкової звітності з ПДВ за будь-який наступний податковий період в межах 1095 днів з дати складання такої податкової накладної, або шляхом подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з ПДВ за той звітний період, у якому у платника податку виникло право на включення сум ПДВ, зазначених у такій податковій накладній, до податкового кредиту (у разі своєчасної реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних  – за звітний період, у якому її складено; у разі несвоєчасної реєстрації податкової накладної в ЄРПН – за звітний період, у якому її зареєстровано в ЄРПН)».

Отже, вимагати від продавця реєстрації ПН за такою оплатою є сенс протягом 1095 днів з дати її здійснення (якщо продавцю не анулюється реєстрація платником ПДВ).

Щоправда, змусити продавця зареєструвати таку ПН, зокрема, через суд, підприємство не зможе. Максимум, що йому загрожуватиме, це штраф від податківців за результатами документальної перевірки та санкції від підприємства (якщо вони передбачені укладеним договором).

Джерело «Дебет-Кредит»