Institute of Certified Accounting and Auditing Professionals
Громадська спiлка "Iнститут сертифiкованих професiоналiв облiку й аудиту"

Сплата ЄСВ з винагороди за цивільно-правовим договором

ТОВ (загальна система оподаткування) уклало договір про надання послуг з фізособою, яка не є підприємцем. Згідно з договором особа буде надавати послуги час від часу. Підприємство оплатило вартість послуг та сплатило ПДФО та ВЗ. Чи слід було сплатити ще ЄСВ? В чому різниця між таким договором та договором ЦПХ?

По-перше, це і є договір цивільно-правового характеру (ЦПХ) про надання послуг, тож різниці між ними немає. Такий вид договорів врегульований главою 63 ЦКУ. Відповідно до ст. 901 ЦКУ  за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. У даному випадку виконавець – це фізособа,  а замовник – це ТОВ.

По-друге,  підприємства – замовники, які використовують працю фізосіб за цивільно-правовими договорами, є платниками ЄСВ (пп. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ). Базою нарахування ЄСВ в даному випадку є сума винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (пп. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Отже, з суми винагороди за договором про надання послуг з фізособою потрібно було сплачувати ЄСВ.