Institute of Certified Accounting and Auditing Professionals
Громадська спiлка "Iнститут сертифiкованих професiоналiв облiку й аудиту"

Склали дві ПН на одне постачання: як виправити?

У разі складання ПН без факту здійснення госпоперації та її реєстрації в ЄРПН платник ПДВ може скласти РК до неї

ДФС у Запорізькій області розповідає, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник ПДВ – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти ПН, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

У разі допущення платником ПДВ помилок при складанні ПН, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, передбачена можливість складання РК до ПН, відповідно до п. 192.1 ПКУ.

Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН:

  1. постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості або якщо коригування у підсумку не змінює суму компенсації;
  2. отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику.

До податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (п. 1, п. 6 розділу III «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого наказом МФУ від 28.01.2016 р. №21).

Отже, в податковій декларації з ПДВ платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній.

У разі складання ПН без факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник ПДВ з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої ПН, може скласти РК до неї.

Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів/послуг, на якого була складена така ПН.

Обсяги постачання товарів/послуг та сума ПДВ, вказані в такій ПН (не підтвердженій первинними документами) і РК до неї, не підлягають відображенню в податковій декларації з ПДВ.

Зазначена норма передбачена п. 192.1, п. 201.10 ПКУ.

У такому разі слід скласти РК з типом причини «20».