Institute of Certified Accounting and Auditing Professionals
Громадська спiлка "Iнститут сертифiкованих професiоналiв облiку й аудиту"

Новостворений ФОП на єдиному податку: як звітувати?

ФОП зареєстровано 01.08.2019 р. Подано заяву на реєстрацію платником ЄП ІІІ групи та ПДВ. Таким чином, з 1 вересня ФОП є платником ПДВ, а з 1 жовтня буде на ЄП. Діяльність здійснюється з серпня (перебуває на загальній системі). Які звіти та в які терміни він має подати?

Якщо підприємець обирає ІІІ групу та подав заяву на єдиний податок протягом 10 календарних днів з дня державної реєстрації, він вважається "єдинником" з дати цієї державної реєстрації.

Якщо новостворений підприємець пропускає строки на подання заяви, встановлені пп. 298.1.2 ПКУ - автоматично опиняється на загальній системі оподаткування. Перейти на єдиний податок такий підприємець зможе лише подавши заяву не пізніше 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу відповідно до пп. 298.1.4 ПКУ.

На якій системі оподаткування перебуває підприємець з моменту державної реєстрації до моменту набуття статусу платника єдиного податку? Перебуває на загальній системі оподаткування.

За період з моменту реєстрації підприємцем  до дати реєстрації платником єдиного податку - треба подавати квартальну декларацію про майновий стан та доходи (оскільки підприємець певний проміжок часу перебуває на загальній системі, він повинен відзвітуватися за цей період як "загальносистемник" згідно з пп. 177.5.2 ПКУ).

Враховуючи викладене, новостворена фізособа – підприємець за період від дати держреєстрації до дати переходу на спрощену систему оподаткування подає квартальну податкову декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу та самостійно сплачує суму ПЗ, зазначену у податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, визначеного для подання податкової декларації. Реєстрація підприємця відбулась у ІІІ кварталі (серпень), тож декларацію про майновий стан необхідно подати за ІІІ квартал 2019 року до 9 листопада 2019 року.

За підсумками IV кварталу ФОП має подати декларацію з єдиного податку також в строк 40 днів після закінчення кварталу (пп. 296.3 ПКУ).

Щодо ПДВ, то декларація подається до 20 числа місяця наступного за звітним починаючи зі звітного періоду вересня, якщо є діяльність. У жовтні, зважаючи на те, що останній день припадає на вихідний строк, подання декларації продовжується до 21 числа.

Слід зауважити, що згідно з пп. 49.2 ПКУ, платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Тобто, якщо діяльність, а також показники, які підлягають декларуванню, відсутні, то декларації з ПДВ та про майновий стан не подається.

Що стосується декларації з єдиного податку, то податківці в  "ЗІР" (підкатегорія 107.08) зауважують, що фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які не отримували протягом звітного періоду доходи та не мають об’єктів оподаткування, що підлягають декларуванню, не зобов’язані подавати податкову декларацію платника єдиного податку – фізособи – підприємця.

При цьому платники єдиного податку ІІІ групи, у яких протягом звітного періоду відсутні доходи, що підлягають оподаткуванню єдиним податком, але у попередніх звітних періодах цього ж року було отримано та задекларовано дохід, за поточний звітний період платники мають знову наростаючим підсумком задекларувати отриманий ними раніше дохід (без сплати єдиного податку).

Окрім цього, у строк до 9 лютого 2020 року ФОП на ІІІ групі має подати також звітність з ЄСВ (додаток 5), у якій відобразити суми нарахованого ЄЄВ як під час перебування на загальній системі оподаткування, так і на спрощеній.

 
Джерело «Дебет-Кредит»