Institute of Certified Accounting and Auditing Professionals
Громадська спiлка "Iнститут сертифiкованих професiоналiв облiку й аудиту"

Несвоєчасна реєстрація ПН на кінцевого споживача: чи передбачено штраф?

Чи передбачено штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, складеної на кінцевого споживача (неплатника ПДВ), на товар за ставкою ПДВ - 7%?

За порушення термінів реєстрації ПН/РК в ЄРПН або відсутність реєстрації ПН/РК в ЄРПН штрафні санкції, визначені п. 120-1.1 ПКУ, не застосовуються виключно до ПН, які не видаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування та оподатковуються за ставкою 0%. 

ПН, які складаються на кінцевого споживача або складені на неплатника ПДВ, в т.ч. на операції за ставкою ПДВ - 7%, підлягають реєстрації в ЄРПН у терміни, встановлені п. 201.10 ПКУ. А за порушення цих термінів за п. 120-1.1 ПКУ передбачено штраф (додатково див. «ЗІР», підкатегорія 101.27, запитання: «Чи застосовується штраф за несвоєчасну реєстрацію або не реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг?»).

Як повідомляється у листі ДФС від 21.08.2018 р. №3637/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, відповідно до п. 35 підрозділу 2 розділу XX  ПКУ норми п. 120.1-1 ПКУ не застосовуються при порушенні термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, складених до 1 жовтня 2015 року. Інших винятків в частині застосування  п. 120.1-1 ПКУ законодавством не передбачено.

Зокрема, як і не передбачено винятків:

  1. щодо застосування штрафних санкцій у разі несвоєчасної реєстрації ПН, пов'язаної з виправленням помилок (ІПК ДФС у Херсонській обл. від 29.12.2017 р. №3198/ІПК/21-22-12-01-08 та ІПК від 13.07.2018 р. №3098/6/99-99-15-03-02-15/ІПК);
  2. у випадку порушення термінів реєстрації ПН/РК через недостатність суми, на яку платник податку має право зареєструвати ПН/РК в ЄРПН.

Отже, винятків для ситуацій, зазначених за умовами запитання, ПКУ не передбачено. І за порушення терміну реєстрації податкової накладної, складеної на кінцевого споживача (неплатника ПДВ) на товар за ставкою ПДВ 7%, на постачальника буде накладено штраф за п. 120-1.1 ПКУ. Розмір такого штрафу напряму буде залежати від строку затримки реєстрації такої податкової накладної. 

Автор:Олена Водоп`янова
Джерело «Дебет-Кредит»