Institute of Certified Accounting and Auditing Professionals
Громадська спiлка "Iнститут сертифiкованих професiоналiв облiку й аудиту"

Компенсація комунальних платежів: як заповнити ПН та акти?

Запитання:

Орендодавець хоче отримувати на місяць вперед компенсацію витрат щодо електроенергії, а в кінці місяця робити остаточний перерахунок та виписувати один акт послуг. В першому рахунку на оплату найменування «Компенсація вартості електроенергії», в другому - «Компенсація послуг з оренди приміщення та компенсація вартості комунальних платежів». В акті послуг найменування зазначено: «Послуги з оренди приміщення та компенсація вартості комунальних платежів» та зазначено загальну сума обох рахунків. У ПН зазначено номенклатуру згідно з виставленим рахунком. Чи правильно це?

Відповідь:

Податкова накладна повинна містити ідентичні показники (номенклатура товарів/послуг продавця, одиниця виміру товару/послуги, кількість, ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ)  тим, що зазначені в первинних документах в частині, яку оплачено контрагентом-покупцем. 

Тому найменування номенклатури в ПН та в актах надання послуг повинні співпадати.

Отже, постачальнику слід привести у відповідність найменування послуг в актах та у податкових накладних.

На нашу думку, оптимальним варіантом буде зазначення тієї номенклатури, яка зазначається в актах:

  1. послуги з оренди приміщення;
  2. компенсація вартості комунальних платежів, до якої включається компенсація електроенергії та інших комунальних послуг.

Отже, на передплату за електроенергію слід формувати рахунки з номенклатурою «Компенсація вартості комунальних платежів» і аналогічно заповнювати графу 2 у податковій накладній.

Якщо сторони оберуть інший варіант номенклатури, наприклад, «Компенсація витрат по електроенергії», то таку ж номенклатуру слід зазначати й в податковій накладній, а суми компенсації інших комунальних послуг зазначати в окремому рядку окремими сумами.

Також при цьому слід дотримуватися загального правила першої події (пп. 187.1 ПКУ) та визначати суми податкової накладної на передоплату та за підсумками акту з урахуванням того, які події настають першими на дату складання ПН: оплата чи підписання акту.

Автор: Єгорова Юлія
Джерело «Дебет-Кредит»