Institute of Certified Accounting and Auditing Professionals
Громадська спiлка "Iнститут сертифiкованих професiоналiв облiку й аудиту"

Чи зобов'язаний підприємець - «єдинник» ІІ групи застосовувати РРО?

Чи зобов'язаний застосовувати РРО ФОП, платник ІІ групи єдиного податку, який надає послуги з роздрукування фотографій, отримує оплату за них виключно шляхом онлайн - розрахунків за допомогою платіжних карт Visa/Master Card, Liqpay тощо та має суму виручки 850 тис. грн?

Відповідно до ст. 3 Закону про РРО суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при наданні послуг у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Норми п. 6 ст. 9 Закону про РРО дозволяють не застосовувати РРО та розрахункові книжки при продажу товарів (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) (наданні послуг) ФОП, які відповідно до ПКУ відносяться до груп платників єдиного податку, що не застосовують РРО.

У п. 296.10 ПКУ передбачено не застосування РРО платниками єдиного податку другої і третьої груп (ФОП) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн.

У разі перевищення в календарному році вказаного обсягу доходу, застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим.

Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.

Згідно з п. 1.4 глави 1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Нацбанку від 21.01.2004 р. №22 безготівкові розрахунки - це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів.

ДФС у Сумській області в ІПК від 07.09.2017 р. №1853/ІПК/18-28-14-06 повідомляє, що при здійсненні розрахункових операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) застосування РРО є обов'язковим.

Водночас РРО не застосовується у разі здійснення розрахунків у безготівковій формі виключно через банківські установи, а саме шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок суб'єкта господарювання (кошти перераховуються з рахунку на рахунок без використання банківських платіжних карт).

За порушення вимог Закону про РРО до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів ДФС застосовуються фінансові санкції у розмірах, визначених ст. 17 Закону про РРО.

Виходячи з викладеного зазначимо, що ФОП – платник єдиного податку (2 групи), який надає послуги з роздрукування фотографій та отримує оплату за них виключно шляхом онлайн - розрахунків за допомогою платіжних карт Visa/Master Card, Liqpay тощо, може не застосовувати РРО до досягнення ним протягом календарного року доходу до 1 млн грн. При перевищені вказаної межі застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим.

Автор:Бондаренко Олена
Джерело:«Дебет-Кредит»