Institute of Certified Accounting and Auditing Professionals
Громадська спiлка "Iнститут сертифiкованих професiоналiв облiку й аудиту"

Чек без акцизного податку: яка відповідальність

У разі відсутності хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.

До суб’єктів господарювання (СГ), які здійснюють розрахункові операції за порушення вимог Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР застосовуються фінансові санкції у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого СГ:

  • вчинене вперше — 1 грн.;
  • за кожне наступне вчинене порушення — 100% вартості проданих із порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).

Також передбачена адміністративна відповідальність. Відповідно до статті 1551 Кодексу України про адміністративні правопорушення до осіб, які здійснюють розрахункові операції з порушенням встановленого законом порядку проведення розрахунків, застосовується штраф у розмірі від 2 до 5 нмдг та на посадових осіб — від 5 до 10 нмдг. Дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від 5 до 10 нмдг і на посадових осіб — від 10 до 20 нмдг.

Водночас на сьогодні законодавство не передбачає штрафні санкції за невідображення акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів у розрахункових документах, зокрема тих, які друкуються РРО.