Підприємство отримало передоплату від іноземного контрагента за інжинірингові послуги в доларах. Спочатку сума надійшла на розподільчий рахунок, на наступний день обов'язкова частина була продана і зарахована на гривневий рахунок, а залишок - на валютний. Як визначити суму в гривнях, яку слід відобразити в декларації з ПДВ у рядку 5?

У рядку 5 р. І Декларації з ПДВ відображаються, зокрема, обсяг постачання послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пп. 186.2, 186.3 ПКУ за межами митної території України. А такими послугами є інжинірингові згідно з пп. «в» п.186.3 ПКУ.

Згідно з п. 187.1 ПКУ ПЗ з ПДВ, а отже і обсяг постачання розраховується в гривні, виходячи із курсу НБУ на дату першої події.

Якщо першою подією є отримання передоплати, тоді датою виникнення ПЗ з ПДВ, а отже й визначення обсягу постачання є дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню (пп. «а» п.187.1 ПКУ).

Згідно із роз’ясненням податківців, які раніше надавалися у підкатегорії 114.01 ресурсу «ЗІР» надходження коштів саме на поточний рахунок, а не розподільчий, є датою надходження виручки в іноземній валюті.

Тому, якщо першою подією є отримання передоплати, то курс валюти для визначення суми, яку слід відобразити у рядку 5 р. І Декларації з ПДВ, слід брати на дату надходження коштів саме на поточний рахунок платника податку. 

Однак, оскільки наразі це питання ПКУ не врегульоване, а роз’яснення податківців, навіть наведені на сайті ДФСУ, мають лише рекомендаційний характер, радимо скористатися нормами ст. 52 ПКУ і отримати з цього приводу індивідуальну податкову консультацію в письмовому або електронному вигляді.

Автор:Калашян Катерина
Джерело:«Дебет-Кредит»