Історія створення ICAAP: від ідеї до реалізації                     

Здається це було зовсім не давно… 21 квітня 2002 року, м.Едінбург, Шотландія.

Вечером, під проливним дощем, група аудиторів та викладачів з України за сприянням Американського агентства з міжнародного розвитку (USAID) та за організаційної підтримки Академії Сприяння Освіті (AED) прибула в Едінбург для стажування за програмою «Стратегічна технічна підтримка діяльності викладачів („START”)». Стажування проводилося на базі Інституту Дипломованих Бухгалтерів Шотландії (The Institute of Chartered Accountants of Scotland – ICAS, веб-сайт www.icas.com).

В перший день перебування, 22 квітня 2002 року, Едінбург зустрів нас весняним теплом та сонцем. В ICAS привітними посмішками нас зустріли наші наставники-викладачі Бернард Кук  (Bernard Cooke), Ендрю Добсон (Andrew Dobson) та Том Вайт (Tom Whyte).

Без зволікань розпочався наш двотижневий практикум з аудиту. Навчальна програма була досить змістовною та насиченою. Вперше ми мали можливість отримати практичні знання з аудиту від професорів з сорокарічним досвідом бухгалтерської та аудиторської роботи. Викладання дійсно було на найвищому міжнародному рівні. Організація навчального процесу була чудова. Більшість із нас, аудиторів та викладачів з України, на жаль, не мали достатніх знань англійської мови, щоб безпосередньо спілкуватися з нашими шотландськими викладачами. Але ми майже не помічали мовного бар’єру завдяки присутності чудового перекладача Світлани Бичкової (Санкт-Петербург, Росія), яка забезпечувала синхронний переклад під час нашого стажування.

Особливо нам сподобалася практична складова нашого стажування. Крім навчання в класних аудиторіях ICAS, ми мали можливість відвідати деякі аудиторські фірми та побувати на відомих підприємствах Едінбурга. Нам була надана можливість поспілкуватися зі студентами, дипломованими бухгалтерами та керівництвом ICAS. Ми були вражені бібліотекою ICAS. Такого обсягу літератури, періодичних видань з усього світу з питань аудиту більшості із нас не доводилося бачити. У декого з нас було бажання залишитися у цій бібліотеці назавжди. На доповнення до програми стажування організатори нашого перебування в Едінбурзі запропонували нам досить цікаву програму екскурсій та відвідувань історичних місць Едінбургу та його околиць.

Ми залишали Едінбург 4 травня 2002 року з незабутніми враженнями про це надзвичайне місто, про Шотландію, про ICAS, з новими знаннями з практики аудиту, з Міжнародних стандартів аудиту. Ми були вражені сердечністю та відкритістю всіх, хто займався організацією та опікувався нашим перебуванням в Едінбурзі, особливо наших наставників-викладачів. Здавалося вони хотіли за неповні два тижні передати нам всі свої знання, набуті ними за десятиліття. Ми поверталися до Києва з натхненням на нові звершення в аудиті, з бажанням поділитися набутими знаннями та досвідом зі своїми колегами в Україні. І від’їжджаючи, кожний із нас в глибині душі сподівався неодмінно ще раз повернутися в Едінбург. Саме тоді народилася мрія про створення і в Україні професійної організації подібної до ICAS.

З часу нашої поїздки до Шотландії промайнуло чимало років. Ці роки були досить важливими для розвитку аудиторської діяльності в Україні. З другої половини 2002 року почала діяти нова дворівнева система сертифікації аудиторів в Україні. В 2003 році Аудиторською палатою України (АПУ) в якості національних стандартів аудиту були запроваджені Міжнародні стандарти аудиту. Також з 2003 року, насамперед за участі аудиторів та викладачів, які пройшли стажування в ICAS, АПУ було розпочато постійне удосконалення професійних знань аудиторів. З 2009 року були розпочаті зовнішні перевірки систем контролю якості аудиторських послуг, створених суб’єктами аудиторської діяльності. Значні зміни в останні роки відбуваються також в сфері бухгалтерського обліку та підготовки фінансової звітності. Зокрема, з 2012 року для значної частини підприємств в Україні законодавчими актами запроваджено обов’язкове застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності.

Сьогодні, як ніколи, актуальними питаннями щодо розвитку діяльності в сфері бухгалтерського обліку й аудиту стали питання, пов’язані з євроінтеграційними устремліннями України. Формування фінансової звітності українських підприємств, проведення аудиту цієї фінансової звітності повинно ґрунтуватися на міжнародних стандартах з врахуванням кращої міжнародної практики з цих питань. За прикладами такої кращої міжнародної практики доцільно звернутися до провідних міжнародних професійних організацій бухгалтерів та аудиторів, серед яких провідне місце належить ICAS.

Як інститут дипломованих бухгалтерів ICAS був створений ще в 1854 році. Сьогодні ICAS об’єднує більше ніж 20 000 дипломованих бухгалтерів, які працюють у Великобританії і більш ніж в 100 країнах світу. Майже дві третини членів ICAS працюють безпосередньо на бухгалтерських посадах в бізнесі, інші займаються бухгалтерською практикою в складі як великих, так і невеликих фірм. ICAS здійснює навчання близько 3000 студентів, які мають намір стати дипломованими бухгалтерами, а також регулювання діяльності як дипломованих бухгалтерів, так і фірм, в яких вони працюють. Як провідна міжнародна професійна організація ICAS представляє інтереси своїх членів у різних галузях бухгалтерського обліку, аудиту, фінансів та бізнесу та впливає на політику розвитку цих галузей в Європі і Великобританії, завжди діючи в інтересах суспільства.

Тому ICAS є прикладом професійного об’єднання бухгалтерів і аудиторів, яке потрібне сьогодні в Україні. Саме зараз, коли в Україні на законодавчому рівні виникла можливість створювати громадські спілки, серед членів яких можуть бути як фізичні особи, так і юридичні, група ентузіастів із числа аудиторів і бухгалтерів, наслідуючи кращі міжнародні та європейські зразки, насамперед, ICAS, заснувала Громадську спілку «Інститут сертифікованих професіоналів обліку й аудиту» («The Institute of Certified Accounting and Auditing Professionals» - ICAAP).

Метою діяльності ICAAP є об'єднання зусиль професіоналів обліку й аудиту для сприяння розвитку бухгалтерського обліку й аудиту в Україні на основі впровадження міжнародних професійних стандартів, для досягнення міжнародного визнання українських професіоналів обліку й аудиту, сприяння удосконаленню податкового законодавства, а також захисту законних прав і інтересів членів ICAAP.